Uzmanlar anne ve babaları uyarıyor: “Anlık yazışmaya izin veren oyunlar riskli”

Uzmanlar, internet üzerinden yapılan çocuk istismarlarına dikkati çekerek, anlık yazışmaya izin veren tüm oyunların risk taşıdığı uyarısında bulundu.
Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı, internet üzerinden yapılan çocuk istismarları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ailelerin bilinçlendirilmesi için kamu spotları hazırlanmasının önemli olduğunu belirten Narlı, “Birçok anne ve baba için çocuğunun online oyun oynaması çok normaldir. Aileler bunu denetleme gereği duymuyor. Bunu fark eden çeteler de bu durumdan yararlanarak çocuklara bu tür tuzaklar kuruyor.” değerlendirmesini yaptı.

“Sosyal medyaya başlama yaşı 15-16 olmalı”

Pedagoji Derneği Başkanı Uzman Pedagog Mehmet Teber ise, çocukları istismar eden kişilerin ilk tercihlerinin sosyal medya olduğuna vurgu yaparak, “Çocuklara ulaşmak için Facebook veya Whatsapp uygulamalarını kullanıyorlar. Şu anda gündemde birkaç oyunun ismi geçse de anlık yazışmaya izin veren tüm oyunlar risk içeriyor.” diye konuştu.

Sosyal medya kullanımına başlama için uygun yaşların 15-16 olduğunu aktaran Teber, “İnterneti yasaklamak çözüm değil. Ebeveynler iyi birer teknoloji ve internet okuryazarı olmalı.” ifadelerini kullandı.

‘Elektronik oyunlar dozunda tutulmalı’

kdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Taner, “Elektronik oyunlar, çocukların hızlı, doğru karar verme becerisini geliştirir.

Bu oyunlarla elde edinilen beceriler trafikte işe yarar.” dedi. Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Memduh Sami Taner, elektronik oyunların dozunda tutulması durumunda çocuklar için faydalı olduğunu belirterek, “Elektronik oyunlar çocukların hızlı, doğru karar verme becerilerini geliştirir. Bu tür oyunlarla elde edinilen beceriler trafikte işe yarar.” dedi. Doç. Dr. Taner, yaygınlaşan teknolojik oyunların, mobil uygulamalar halinde telefon ve bilgisayarlarda bulunduğunu, ayrıca “oyun konsolu” diye bilinen elektronik cihazların yaygınlaştığını söyledi. Teknolojik oyunların, göz, kas ve beyin koordinasyonuna dayalı senkronizasyon ilişkisini hızlandırdığını anlatan Taner, “Meselâ oyunlar o kadar hızlı ki kişinin hemen karar alması, ateş etmesi, hemen düğmeye basması, patlatması veya parçalaması gerekiyor.” diye konuştu.

Karar verme becerileri gelişir

Elektronik oyunların çocukların hızlı, doğru karar verme becerilerini geliştirdiğini vurgulayan Taner, şöyle devam etti: “Bu oyunlarla elde edilen beceliler trafikte işe yarar, aracı kullanırken hızlı karar verip, meydana gelecek bir kazadan kişinin kendini kurtarmasını sağlar. Test sınavlarında bu beceriler kısmen başarıyı destekleyebilir. Çünkü sınavda hızlı ve doğru karar vermek zorundasın, yoksa kaybedersin. Bu anlamda teknolojik oyunlar çocuk ve gençlere hızlı düşünme becerileri veriyor, kıvrak düşünmeyi sağlıyor.”

Kaynak

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply