Boğaziçililerden Ninjacoders projesi ile kodlama eğitimi çocuk yaşta başlıyor!

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve yeni mezunlarından oluşan ekip yaşları 7-14 arası değişen çocuklara kodlama eğitimi veriyor. Geçtiğimiz yıl ortak aldıkları bir ders ile bir araya gelen ekip, dönem projesi olarak tasarladıkları fikirlerini geliştirerek çocuklara kodlama eğitimi vermeye başlamışlar. Ninjacoders isimli projede Haziran ayında başlayan eğitimler her hafta bir buçuk saat olacak şekilde devam ediyor. Kodlama eğitiminin çocuklarının analitik zekasını geliştirdiğini düşünen anneler, bu eğitimler sayesinde çocuklarının özgüvenlerinin de arttığını düşünüyor.
Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü 2017 yılı mezunu Çağlayan Şerbetçi ile Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü 2017 yılı mezunları Ebru Toka, Esra Kılıç ile son sınıf öğrencileri Ömür Soner Özer ve Büşra Yeşilyurt’un gerçekleştirdikleri proje sayesinde çocuklar küçük yaşta programlama eğitimi alabiliyorlar. Sosyal medya üzerinde tanıtımını yaptıkları projenin Haziran ayında eğitimlerine başlandığını söyleyen ekip, ailelerin ve çocukların eğitimlere büyük ilgi gösterdiğini ifade etti. Verdikleri eğitimlerin temelinde algoritmik düşünce şeklinin yattığını vurgulayan Ebru Toka, çocuklara bir sorunu çözerken parçalara ayırmayı ve bu sayede de sorunların çözümünü kolaylaştırmayı öğrettiklerini de ekledi.

Kodlama eğitimi alan çocukların aileleri ise eğitimlerden çok memnun olduklarını söyledi. Çocuklarının aldıkları eğitimlerden sonra günlük hayatlarındaki sorunlara bakışlarının değişmeye başladığını ifade eden anneler, çocukların artık sadece bilgisayar oyunu oynamadıklarını aynı zamanda da “Ben kendi oyunumu yapabilirim” şeklinde düşünmeye başladıklarını da belirttiler. Teknoloji çağında bu tip eğitimlerin öneminin farkında olduklarını da söyleyen anneler, Boğaziçi Üniversitesi’nde bu eğitimler devam ettiği müddetçe çocuklarını getirmeye devam edeceklerini de ifade ettiler.

Haber: Kurumsal İletişim Ofisi

Kaynak

Tarih: 13 Temmuz 2017

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply