Türk Mahkemelerinden Tarihi Hile Kararı!

İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi, ülkemizdeki oyun sektörünü oldukça yakından ilgilendiren bir karara imza attı

İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi, ülkemizdeki oyun sektörünü oldukça yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Türkiye”de ilk kez oyunlar için hile yayınlayan 3 ayrı web sitesine erişim kalıcı olarak engellendi ve tazminat cezası verildi.

Mahkeme, oyun hilesi satan sitelere rekor ceza kesti!

Ülkemizde bir ilk olarak hitlan.net, hilevereni.com ve coldhacks.com isimli web sitelerine rekor bir ceza verildi. Halen devam eden davada Mahkeme, davalılara 185 bin 923 TL maddi, 20 bin TL”de manevi tazminat cezası verdi. Ayrıca web siteleri kalıcı olarak erişime kapatıldı.

Ülkemizdeki oyun sektörü için oldukça önemli bir adım olan bu ceza, dijital oyunlarda sahtecilik yapanlara karşı bir uyarı niteliğinde olmalı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan bilişim-fikri mülkiyet ve ticaret hukuku uzmanı Dr. Mete Tevetoğlu, böyle bir konunun ilk kez mahkemeye taşındığını ve oyun şirketleri içinde büyük önem taşıdığını belirtti.

Verilen cezada davalıların banka hesaplarının da dikkate alındığını belirten Tevetoğlu, uzun yıllardır hile sitelerine karşı devam eden mücadeleler arasında bu davanın büyük önem arz ettiğini söyledi.

Ayrıca, Türk Ceza Kanunu”na eklenen 245/A maddesi ile de “zararlı yazılım üretmek, satmak, pazarlamak, almak, kullanmak veya bulundurmak” hile sitelerinin özel bir siber suç olarak düzenlendiğini ve bu suçu işleyenlerin 1 – 3 yıl hapis ve 5 bine kadar adli para cezası ile karşı karşıya kalacaklarını ifade etti.

Kaynak

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply